header.jpg
Scoreboard
Weekly Schedule
Oline Sports Schedule Button
Email Updates





Track & Field - Middle School
News | Announcements | Schedule | Roster | Photo Gallery | Videos

2018 Middle School Track & Field

Photo Courtesy of Maurer Photography
4/12/18
Middle School Sweeps MBC Tri-Meet Tuesday Night


At Tuesday's track & field tri-meet at Lucas Stadium, the Cubs swept the MBC action. The girls team scored 89-points as they outdistanced MCS (19) and St. Peter's (11) while the boys' squad recorded 101 points, finishing well in front of St. Peter's (28) and MCS (6). Placewinning performances included:




  • 100MH: Natalie Nolen 1st (27.56), Tailor Camp 2nd (28.77); Nicholas Pfeiffer 1st (21.80), John Vetter 2nd (24.29), Drew Melton 3rd (26.47), Matthew Norfleet 4th (27.78)

  • 100M: Kylie Collins 1st (15.37), Ryan Culler 2nd (15.94), Miranda Mounts 3rd (16.10); JD Cox 2nd (13.46)

  • 4x200m: Blackledge, Camp, Mounts, Lane 1st (2:30.81);Cox, Jackson, Barrett, Langston 2nd (1:59.29)

  • 1600M: Devin Norfleet 2nd (5:58.18), Zach Tackett 3rd (6:48.90), Drew Melton 4th (7:20.20)

  • 4x100m: Rannigan, Culler, Bland, Grover 1st (59.47); Langston, Brown, Jackson, Boyd 1st (1:00.11)

  • 400m: Miranda Mounts 3rd (1:26.55), Rylie Lane 4th (1:28.65); Nathan Pfeiffer 1st (1:06.78), Nicholas Pfeiffer 3rd (1:09.26), Zeke Zirzow 4th (1:09.85)

  • 200MH: Shelby Grover 1st (33.06), Tailor Camp 2nd (49.44); Matthew Norfleet 1st (42.09), Drew Melton 2nd (42.20), Caleb Tackett 3rd (44.82)

  • 800M: Tori Sauder 2nd (3:29.03); Noah Langston 1st (2:36.87), John Vetter 3rd (2:52.99), Zach Tackett 4th (3:02.21)

  • 200M: Molly Rannigan 1st (29.39);Miles Brown 1st (29.81) Ty Lehnhart 4th (31.50)

  • 4x400M: Grover, Culler, Sauder, Collins 1st (5:24.20); Zirzow, D. Norfleet, Na. Pfeiffer, Ni. Pfeiffer 1st (4:42.87)

  • Shot Put: Sydnee Blackledge 1st (27'2"), Madison Bland 2nd (26'6"); Zach Abram 1st (33'4.25"), Colin Arnold 2nd (26'8.75"), Zeke Zirzow 3rd (23'8"), Brevin Shaffer 4th (26'6.25")

  • Discus: Sydenee Blackledge 1st (59'), Madison Bland 2nd (47'1"); Grant Barrett 1st (97'2.5"), Colin Arnold 2nd (83'3.5"), Nathan Pfeiffer 3rd (51')

  • Long Jump: Tori Sauder 1st (12'2.5"); Ty Lehnhart 1st (12'8"), Braden Boyer 2nd (12'4.5"), Kason Antrican 3rd (11'10.5"), Jackson Boyd 4th (11'9")

  • High Jump: Rylie Lane 1st (3'8"); JD Cox 2nd (4'6"), Devin Norfleet 3rd (4'6"), John Vetter 4th (4'2")

  • Pole Vault: Molly Rannigan 1st (5'6"), Kylie Collins 2nd (5'6"); Brayden Jackson 1st (5'6")



The Feat of the Meet award was presented to Zach Abram for his performance in the shot put, discus and 200m.



The teams wil be back in action Saturday morning as they travel to Cardington for a small-school invitational. Field events begin at 10am, with running to begin at approximately 10:30am.


 

BACK